Przejdź do zawartości

Dyskusja:Stopień ochrony IP

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

07.05.2013.

Historia zmian tematu "IP (stopień ochrony)" jak widzę jest długa, ale opublikowana na dzień dzisiejszy wersja jest w wielu miejscach błędna.

Tabelka "Pierwszy znak (IPx0): zabezpieczenie przed ciałami stałymi (zgodnie z PN-EN 60529:2003)" zawiera opisy nie do końca zgodne z normą, na którą autor się powołał.

Przykładowo zgodnie z normą: 4 - Ochrona przed obcymi ciałami o średnicy 1,0 mm i większej (w nawiasie można podać: drut).

Tabelka "Drugi znak (IP0x): zabezpieczenie przed wnikaniem wody (zgodnie z PN-EN 60529:2003)" zawiera opisy całkowicie niezgodne z przywołaną normą i wprowadzające w błąd.

Zgodnie z normą:

0 - Bez ochrony - to niedokładnie to samo co "brak ochrony"

1 - Ochrona przed padającymi kroplami wody (w nawiasie można dodać: kapiące krople) - to niedokładnie to samo co "ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)"

2 - Ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy do 15° - to niedokładnie to samo co (choć sens zachowany) "ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego"

3 - Ochrona przed natryskiwaniem wodą (w nawiasie można dodać: pod dowolnym kątem do 60° - odpowiada temu rzęsisty deszcz) - to zupełnie nie to samo co (zapis wprowadza w błąd) "ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu"

4 - Ochrona przed bryzgami wody (w nawiasie można dodać: woda rozbryzgiwana na obudowę z dowolnego kierunku) - to kompletnie co innego niż (zapis wprowadza w błąd) "ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)"

5 - Ochrona przed strugą wody (w nawiasie można dodać: woda lana strugą (próba 12,5l/min) na obudowę z dowolnej strony) - to nie dokładnie to samo co (choć sens zachowany) "ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku"

6 - Ochrona przed silną strugą wody (w nawiasie można dodać: woda lana silną strugą (próba 100l/min) na obudowę z dowolnej strony) - to nie to samo co "ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku"

7 - Ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (w nawiasie można dodać: próba wykonywana przez zanurzenie na 30 min na głębokość 0,15m powyżej wierzchu obudowy lub 1m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85m) - to znowu nie dokładnie to samo co "ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min"

8 - Ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (w nawiasie można dodać: obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7) - to zupełnie co innego niż "ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)"

9 - nie ma takiego znaku w normie EN 60529, znak stosowany jedynie w Niemczech w normie DIN 40050-9 dla obudów IP69K - opis nie odpowiada dokładnie temu o co chodzi "ochrona przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050".


Stopnie IK określa norma PN-EN 62262, podana informacja (zgodnie z NF EN 50 102) wprowadza w błąd.

Nie rozumiem dlaczego po tylu edycjach temat (ważny) zawiera błędy.

Z poważaniem Marek-mar_cik


Brakuje mi czytelnej informacji mówiącej o tym, czy jeśli urządzenie ma przyznany stopień np. IPx8, to automatycznie spełnia też niższe stopnie np. IPx5. Niby to oczywiste, ale np. ostatnio pewien duży producent telefonów i tabletów, oznacza swój sprzęt np. w ten sposób: "IP5X, IPX5 i IPX7" - czy takie oznaczanie jest w ogóle prawidłowe, czy może jest w tym jakiś przekręt?

Podanie jednocześnie oznaczeń np. IPX5 i IPX7 (wydaje się, że pierwsze wynika z drugiego) ma sens ze względu na różnorodne zastosowanie. Cytując normę PN-EN 60529 "IPX5/IPX7 - przypisano dwa różne stopnie ochrony zapewnianej przez obudowę - zarówno przed strumieniem wody jak i krótkotrwałym zanurzeniem - do "różnorodnych" zastosowań." Rychozol (dyskusja) 12:42, 17 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

IPX9K oraz IK

[edytuj kod]

Dodałem opisowe wyjasnienie IPX9K - bo szukałem tu a nie było - a przecież jest to encyklopedia...

plus link do oznaczeń (chyba nie najlepszy..) do IK - odporności mechanicznej - wandalizmu

--kij (dyskusja) 20:36, 21 cze 2015 (CEST)[odpowiedz]